Eko fryzjer, czyli sposoby na oszczędzanie energii w salonie fryzjerskim
Prowadzenie salonu fryzjerskiego w zgodzie z normami ochrony środowiska to już nie tylko moda, ale i konieczność. Według raportu ONZ z 2019 na temat środowiska naturalnego, świat jaki znamy jest w fazie biologicznego wymierania. A wszystko przez działalność człowieka. Każda, nawet najmniejsza zmiana, jest szansą na przedłużenie życia na naszej planecie. Sprawdź sposoby na oszczędzanie prądu i ekologiczne prowadzenie biznesu w salonie fryzjerskim. Jak powinien zachowywać się eko fryzjer?
Eko fryzjer w walce o środowisko naturalne
O ile jeszcze kilka lat temu ekologia była modnym frazesem, o tyle obecnie oszczędzanie energii elektrycznej, ograniczanie produkcji śmieci czy zużycia wody to niezbędne czynniki, które mogą przedłużyć życie na ziemi. Perspektywa „zagłady biologicznej” została przedstawiona społeczeństwu w szokującym dla wielu raporcie wydanym przez IPBES (Międzynarodową Platformę ds. Różności Biologicznej i Funkcji Ekosystemu) działającym pod auspicjami ONZ.
Wnioski przedstawione przez naukowców to bicie na alarm i apel nie tylko do światowych rządów, które powinny zatroszczyć się o klimat i środowisko, ale także do każdego człowieka z osobna.
Według innego raportu autorstwa IPCC (Międzynarodowego Panelu ds. Zmian Klimatycznych), mamy czas do 2030 roku na redukcję produkcji dwutlenku węgla do atmosfery, żeby spowolnić tempo wzrostu temperatury na ziemi. Jeżeli nie wprowadzimy zmian na własnym podwórku do 2045 r. temperatura może średnio wzrosnąć o 2 stopnie.
Oznacza to podniesienie poziomu oceanów, zabójcze fale upałów, problemy z produkcją rolną, wymieranie gatunków zwierząt i… ostatecznie gatunku ludzkiego.
Co można więc zrobić, żeby zapobiec katastrofie biologicznej? Staraj się wpłynąć na produkcję dwutlenku węgla oraz wytwarzanie ciepła na każdym kroku. Jednak pierwszym i najważniejszym jest oszczędność prądu. Jak zrobić to w salonie fryzjerskim?
Sposoby na oszczędzanie energii elektrycznej w salonie fryzjerskim
1. Światło dzienne
To rozwiązanie przyjąć powinien każdy eko fryzjer, który posiada własny lokal lub też dopiero rozgląda się za nową nieruchomością pod salon. Okna powinny być rozmieszczone w salonie tak, aby w ciągu dnia można było ograniczyć sztuczne oświetlenie do koniecznego minimum.
Jest jeszcze jedna wielka zaleta światła dziennego w salonie fryzjerskim − jaka? Kolory! Sztuczne światło lubi przekłamywać barwy. W zależności od rodzaju zastosowane światła, mogą wydawać się chłodniejsze lub cieplejsze. Przy świetle dziennym klienci będą widzieli najbardziej wiernie oddany kolor swojej nowej fryzury.
2. Strategiczne rozmieszczenie świateł
Oświetlenie w salonie fryzjerskim powinno być strategicznie rozmieszczone, tak żebyś nie musiał korzystać z wielu źródeł światła jednocześnie. Aby dobrze doświetlić salon, najlepiej skorzystać z pomocy doświadczonego architekta wnętrz, który będzie wiedział, w jaki rodzaj oświetlenia dobrać do Twojego wnętrza.
Czy wiesz, że dobrym rozmieszczeniem luster możesz zdecydowanie poprawić oświetlenie pomieszczenia? Lustra umieszczone naprzeciwko źródła światła stworzą złudzenie, jakby w pomieszczeniu było dwa razy jaśniej.
3. Żarówki energooszczędne i systemy oświetlenia LED
Wszystkie żarówki w salonie powinny być energooszczędne. Zainwestuj w technologię LED. Żarówki LED pobierają nawet do 80% mniej energii niż te tradycyjne. Co więcej, światła LED działają z pełną mocą już od ich włączenia i przestają pobierać energię tuż po ich wyłączeniu. Tradycyjne żarówki potrzebują chwili na rozpalenie się.
Co bardzo istotne ze względu na kontrolę produkcji ciepła to fakt, że żarówki LED pobieraną energię przetwarzają głównie na energię elektryczną, a nie cieplną. Tradycyjne żarówki bardzo się nagrzewają, LED pozostają zimne.
4. Szkolenie personelu w zakresie ochrony środowiska
John MacLeod, dyrektor kreatywny szkockiej grupy salonów Paterson SA, podkreśla, jak ważne jest zaangażowanie w oszczędzanie prądu i zużycia wody swoich pracowników.
W szkoleniu pracowników powinno kłaść się nacisk nie tyle na oszczędność finansową, ale przede wszystkim na koszty środowiskowe, jakie niesie ze sobą niegaszenie świateł, niewyłączanie żelazka fryzjerskiego z prądu czy marnowanie wody w myjni.
5. Jednorazowe, recyklingowane ręczniki
Jednym ze sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia salonu fryzjerskiego i przede wszystkim oszczędzanie energii i wody jest wykorzystanie ręczników papierowych wykonanych ze 100% recyklingowanego materiału. MacLeod podkreśla, że wprowadzenie tego rozwiązania do jego sieci salonów widocznie obniżyło zużycie energii elektrycznej i wody związanej z praniem i dezynfekcją ręczników.
Zużycie wody w salonie fryzjerskim także ma ogromne znaczenie dla obniżenia kosztów prowadzenia biznesu, a także ochrony środowiska. Pamiętaj więc, żeby przy myjni zawsze zakręcać kurek po spłukaniu produktów z włosów. W czasie pielęgnacji włosów czy mycia szamponem woda powinna być zakręcona.
6. Zielona energia, czyli fotowoltaika
Zielona energia to hymn przyszłości. Jednak korzystanie z prądu produkowane przez wiatr czy słońce to wciąż drogie i słabo dostępne w Polsce technologie. Specjaliści podkreślają jednak, że w naszej szerokości geograficznej roczne nasłonecznienie jest na tyle dobrze, że instalacja fotowoltaiczna może zwrócić się już po kilku latach.
Tym bardziej, że istnieje wiele programów pomocowych UE w ramach promocji alternatywnych źródeł energii.
7. Wyłączaj urządzenia z prądu
Czy wiesz, że urządzenia włączone do prądu, nawet jeżeli są bezczynne, także pobierają energię elektryczną? Szczególnie chodzi tu o urządzenia, które posiadają podświetlane diody. Za każdym razem, kiedy przestajesz korzystać z urządzenia, np. maszynki do golenia czy suszarki, wyłączaj ją z prądu. Pomogą Ci w tym m.in. listwy, które w łatwy sposób możesz wyłączyć jednym kliknięciem.
8. Oszczędzaj na dekoracjach
Migocące światełka, wielkie żarówki z żarzącym się drucikiem czy neony − to piękne dekoracje w salonie fryzjerskim. Czy jednak konieczne? Małe zmiany mogą przynieść duże oszczędności w skali roku, a już na pewno dekady. Kieruj się zasadą − nie zużywam energii elektrycznej, jeżeli nie muszę. Podświetlane półeczki czy dekoracyjne żarówki, które nie spełniają żadnej funkcji są po prostu zbędne.
Może zamiast tego warto zainwestować w ozdobienie salonu zielonymi roślinami, które pochłaniają część toksycznych związków wydzielanych przy pracy w salonie fryzjerskim (jak amoniak czy formaldehyd)?
Zużycie prądu w salonie fryzjerskim − dlaczego warto je ograniczyć?
Eko fryzjer dba nie tylko o niskie zużycie prądu w salonie fryzjerskim dla oszczędności finansowych. To przede wszystkim troska o środowisko powinna kierować Twoimi decyzjami w prowadzeniu biznesu.
Carbon footprint, czyli ślad węglowy, który pozostawia po sobie każda jednostka na świecie to realne zagrożenie dla przyszłości naszej planety. Warto więc pomyśleć tak przy projektowaniu energooszczędnego salonu, jak i codziennym zarządzaniu biznesem.
Jeśli ciekawi cię, jak marka JOICO dba o środowisko i jakie ma ekologiczne cele na najbliższe lata oraz w jakiej skali zamierza ograniczać ślad węglowy, zajrzyj tutaj.
Komentarze:
Eko fryzjer, czyli sposoby na oszczędzanie energii w salonie fryzjerskim