Jak dbać o włosy – 10 wskazówek

Dowiedz się, jak dbać o włosy świadomie! Marzysz o pięknych, zadbanych i zdrowych pasmach? Zależy Ci na tym, aby Twoje włosy były lśniące i odżywione? Niekiedy wystarczy zaledwie mała zmiana w codziennej pielęgnacji, abyś w krótkim czasie mogła zobaczyć wymarzone efekty. Dowiedz się więc, czego unikać, a co warto wprowadzić do Twojego codziennego rytuału pielęgnacyjnego!

Jak dbać o włosy?
  • CZĘSTOTLIWOŚĆ MYCIA WŁOSÓW

Jak dbać o włosy? Przede wszystkim myć je tak często, jak tego potrzebują! Nie staraj się robić tego rzadziej – tym bardziej, jeśli widzisz, że skóra Twojej głowy jest przetłuszczona. Nie sprawisz wówczas, że pasma będą wymagały rzadszej pielęgnacji – to bardzo często powtarzany mit. 

  • PRAWIDŁOWY SPOSÓB MYCIA WŁOSÓW

Myj włosy dwukrotnie, skupiając się na skórze głowy. Pierwszy raz pozwoli dokładnie ją oczyścić, z kolei podczas drugiego mycia substancje odżywcze zawarte w kosmetyku wchłoną się do wnętrza włosa. 

PRO TIP: Podczas mycia włosów spraw sobie kilkuminutowy masaż głowy – regularne wykonywanie tej czynności sprawi, że pobudzisz cebulki swoich włosów do wzrostu.

Jak dbać o włosy? Mycie włosów
  • ODŻYWKA DO WŁOSÓW – NIE POMIJAJ

Po umyciu włosów szamponem przychodzi czas na to, aby zadbać o ich odżywienie – w tym przypadku świetnie sprawdzą się odżywki, które dodatkowo pomogą Ci rozplątać włosy. Obecnie w sklepach znajdziesz odżywki do spłukiwania, odżywki bez spłukiwania, odżywki w sprayu czy odżywki do stosowania na noc – wybierz odpowiedni produkt dla siebie i pamiętaj o tym elemencie po każdym myciu włosów. Jeśli produkt jest do spłukiwania – spłucz go dokładnie.

PRO TIP: Ostatnie płukanie włosów niech odbywa się przy pomocy chłodnego strumienia wody. Dzięki temu domkniesz łuskę włosa, a Twoje włosy będą jeszcze bardziej lśniące.

  • SPOSÓB KORZYSTANIA Z PRODUKTÓW DO WŁOSÓW

Zawsze przed użyciem produktu przeczytaj etykietę, aby dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo z niego korzystać. Bezwzględnie stosuj się do zamieszczonej na nim instrukcji (niekiedy np. szampon należy pozostawić na skórze głowy przez kilka minut, a dopiero później można go spłukać).

  • REGULARNE PEELINGI SKÓRY GŁOWY 

Peelingi do skóry głowy dokładnie ją oczyszczają i złuszczają martwy naskórek. Uważaj jednak, żeby nie robić ich zbyt często oraz żeby nie trzymać ich na skórze głowy zbyt długo – w tym przypadku także świetnie sprawdzi się dokładne czytanie instrukcji na opakowaniu.

  • MASKI DO WŁOSÓW 

Maski do włosów stosuj regularnie, średnio raz/dwa razy w tygodniu. Aplikuj produkt na pasma zgodnie z zaleceniami na opakowaniu, unikając włosów przy skórze głowy (najlepiej nakładać maskę „od ucha”). Możesz przeczesać wówczas włosy grubym grzebieniem. Po upływie odpowiedniego czasu dokładnie zmyj produkt z włosów. Dlaczego warto? Maski są bardziej skoncentrowane niż odżywki – pozwalają na dodatkową regenerację Twoich zniszczonych/przesuszonych włosów. 

Jak dbać o włosy? Maska do włosów
  • PRODUKTY DOBRANE DO POTRZEB TWOICH WŁOSÓW

Dopasuj kosmetyki do potrzeb Twoich włosów – nawet najlepsze produkty, kiedy są źle dobrane, finalnie mogą przynieść efekt odwrotny do zamierzonego!

Nie jest tajemnicą, że innych kosmetyków potrzebują włosy koloryzowane, innych pasma blond, a jeszcze innych włosy cienkie i puszące się czy też włosy grube i szorstkie. Jeśli masz wątpliwości, najlepiej zapytaj swojego fryzjera o rodzaj Twoich włosów, z pewnością też przeprowadzi dokładną diagnozę.

Ważne – podobnie jak ludzie, pasma zmieniają się – zmieniają się też ich potrzeby. W momencie, w którym zadbamy o to,  aby włosy nie były zniszczone, bardzo możliwe, że w kolejnym kroku będziemy potrzebować kosmetyków dedykowanych np. włosom cienkim czy suchym. Warto więc kontrolować sytuację i elastycznie podchodzić do tematu.

Istotnym faktem jest również to, aby inwestować w profesjonalne kosmetyki do włosów. Wprawdzie ich cena może początkowo wydawać się wyższa, jednak są one wysoko skoncentrowane, przez co służą nam dłużej i ich zakup jest ekonomicznym wyborem.

  • ODPOWIEDNIA APLIKACJA PRODUKTÓW

Odpowiednia aplikacja produktu to kolejny, niezwykle ważny temat. Niekiedy wystarczy 1 kropla olejku nałożona na wilgotne czy suche pasma, aby odżywić włosy. Jeśli nałożysz więcej kosmetyku, bardzo prawdopodobne, że je obciążysz (szczególnie jeżeli jesteś posiadaczką cienkich włosów).

  • USZKODZENIA MECHANICZNE 

Nie upinaj włosów w ciasne koki i uważaj na uszkodzenia mechaniczne (szczególnie np. torebki na ramię, które często uszkadzają włosy). Zwróć również uwagę na gumki do włosów i spinki, z których korzystasz. Czy zawierają metalowe elementy? Jeśli tak, zastąp je np. jedwabnymi akcesoriami.

  • OCHRONA TERMICZNA WŁOSÓW 

Pamiętaj o ochronie termicznej włosów, jeśli poddajesz je stylizacji na gorąco! Na rynku dostępnych jest już wiele produktów, które pozwolą Ci na stylizację włosów bez wyrzutów sumienia. Dodatkowo gwarantują często ochronę przed wilgocią, szkodliwymi czynnikami środowiskowymi czy UVA/UVB – czasem możesz to wszystko znaleźć w jednym kosmetyku.

PRO TIP: Włosy susz zawsze w kierunku „z włosem”, a nie „pod włos”. Na koniec pozwól sobie na strumień chłodnego powietrza, który dodatkowo domknie łuskę włosa i zapewni Ci błyszczące, lśniące pasma. 

Jak dbać o włosy? Stylizacja włosów

Oczywiście, poza wymienionymi elementami, w procesie troski o piękne i zdrowe włosy istotnymi aspektami są również: prawidłowa dieta, unikanie stresów, które przyczyniają się do wypadania włosów oraz kontrolowanie stanu naszego zdrowia (szczególnie, kiedy nasz organizm wysyła komunikaty, że w środku dzieje się coś złego i nadmiernie wypadają nam włosy – może to świadczyć np. o konkretnych niedoborach albo zaburzeniach hormonalnych).

Skoro wiesz już, jak dbać o włosy, życzymy Ci powodzenia i cierpliwości podczas Twoich codziennych rytuałów pielęgnacyjnych!

Komentarze:

Jak dbać o włosy – 10 wskazówek

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *