Jak określić porowatość włosów? Poznaj opinie ekspertów i dowiedz się, jak lepiej zadbać o swoje włosy!

Czy Twoje włosy są porowate? Czym w ogóle jest i jak określić porowatość włosów? Fryzjerzy wyróżniają kilka stopni porowatości, od których w dużej mierze zależy to, jaką pielęgnację powinnaś zastosować. Dowiedz się, jaki rodzaj porowatości mają Twoje włosy i odpowiednio się o nie zatroszcz!

Czym jest porowatość włosów?

Zanim poznasz odpowiedź na pytanie jak określić porowatość włosów, warto wiedzieć, czym w ogóle jest owa porowatość. Włosy, choć na pozór wydają się niezwykle gładkie, składają się z łusek, które są mniej lub bardziej widoczne pod mikroskopem. To płaskie, zachodzące na siebie komórki, których głównym budulcem jest keratyna. Połączone są ze sobą za pomocą lipidowego spoiwa i co ciekawe, nie leżą równomiernie na powierzchni włosa.

To właśnie łuski chronią włos przed nadmierną utratą wody, smogiem, niekorzystnym działaniem czynników atmosferycznych czy promieni UV. Dlatego tak ważna jest odpowiednia pielęgnacja, dzięki której łuski są domknięte i odpowiednio zabezpieczają włos przed uszkodzeniami.

To właśnie z łuskami związana jest porowatość włosów. Określa ona ich odchylenie od łodygi włosa – im większy kąt odchylenia, tym bardziej włosy są porowate. Warto wiedzieć, że porowatość dotyczy każdych pasm – nie ma włosów idealnie gładkich, bez odstających, nawet minimalnie, łusek.

Wyróżnia się trzy rodzaje porowatości włosów – niską, średnią i wysoką. Właściwa pielęgnacja włosów powinna być dobrana między innymi do ich porowatości. Dzięki odpowiednim kosmetykom, Twoje włosy zawsze będą w świetnej kondycji, a Ty unikniesz częstych Bad Hair Days (a jeśli już się zdarzą – przeczytaj nasz artykuł)!

Niska porowatość włosów – jak ją rozpoznać?

Jak określić porowatość włosów? Na pewno można to zrobić z pomocą profesjonalnego fryzjera – stylisty, który nie tylko pomoże ocenić porowatość Twoich pasm, ale także dobierze od razu właściwą pielęgnację.

Zacznijmy od tego, po czym fryzjer jest w stanie rozpoznać niską porowatość włosów. Kiedy przy odpowiednim powiększeniu, widoczny kąt odchylenia łusek od łodygi jest niewielki, mówimy, że włosy są niskoporowate. Co to oznacza w praktyce? Włos tego typu bardzo trudno chłonie różne substancje – zanieczyszczenia z powietrza, jak również składniki odżywcze ze stosowanych na co dzień kosmetyków. Niskoporowate pasma mają także tendencję do bardzo długiego, naturalnego schnięcia po umyciu, dlatego każdy ich posiadacz zwykle musi zaprzyjaźnić się z suszarką.

Masz włosy niskoporowate i chcesz je zafarbować? Nastaw się na to, że napotkasz trudności. Włos o niskim odchyleniu łusek bardzo opornie wchłania pigment z farby, ale jeśli w jakiś sposób, przy pomocy fryzjera, uda się taka koloryzacja, farba zostanie we włosach na długo.

Osoby o niskiej porowatości włosów często narzekają na brak objętości fryzury. To także wynika z kąta odchylenia łusek włosowych. Jednak niewątpliwą zaletą tego typu pasm, jest to, że są gładkie, zdrowe i prawie w ogóle się nie puszą.

Jak ocenić porowatość włosów – dowiedz się, co wyróżnia włosy średnioporowate!

Jak ocenić porowatość włosów, jeśli nie jest ani niska, ani wysoka? Gdy kąt odchylenia łusek od łodygi jest umiarkowany, mamy do czynienia ze średnią porowatością. Choć łatwiej, niż w przypadku włosów niskoporowatych, chłoną substancje odżywcze, to jednak mniej chronią przed przenikaniem zanieczyszczeń i uszkodzeniami.

Włosy średnioporowate rzadko się puszą, a jeśli już do tego dochodzi w niektórych okresach, łatwo wygładzić je właściwie dobraną odżywką lub maską.

Podobnie jest z farbowaniem, które choć nie sprawia wielkich problemów, może dawać krótszy efekt, niż w przypadku włosów niskoporowatych.

Typ średnioporowaty jest najłatwiejszy w pielęgnacji. Aby włosy były zdrowe i lśniące, trzeba jedynie odpowiednio o nie zadbać, w oparciu o wskazówki i porady swojego fryzjera.

Czym charakteryzuje się wysoka porowatość włosów?

Włosy o wysokiej porowatości to często włosy suche, matowe, szorstkie. Bardzo duże odchylenie łusek od łodygi sprawia, że mocno się ze sobą plączą, a co gorsza, zazwyczaj nie dają się obciążyć olejami ani maskami. Podniesione łuski nie chronią skutecznie łodygi włosa, dlatego pasma wysokoporowate są bardzo narażone na uszkodzenia.

Choć substancje odżywcze z kosmetyków bez problemu wnikają w głąb włosa, to jego struktura nie jest w stanie zbyt długo ich utrzymać wewnątrz i łatwo się wypłukują. Podobnie jest z kolorem podczas farbowania – włosy wysokoporowate są wręcz stworzone do koloryzacji, jednak ma ona krótkotrwały efekt.

Co jeszcze charakteryzuje włosy o wysokiej porowatości? Mają bardzo dużą tendencję do puszenia się i odstawania. Żeby tego uniknąć trzeba odpowiednio dobrać produkty pielęgnacyjne.

Jeśli Twoje włosy są wysokoporowate i żadne kosmetyki, dotychczas stosowane, nie poradziły sobie z ujarzmieniem fryzury, czas umówić się na konsultację do profesjonalnego fryzjera – stylisty. Specjalista oceni kondycję i rodzaj włosów, a po analizie poleci odpowiedni zestaw do pielęgnacji – szampon, odżywkę, maskę, a nawet kosmetyki do stylizacji fryzury.

Jakie są Twoje włosy? Wykonaj nasz test na porowatość!

Czy wiesz w jakim celu określa się porowatość włosów? Test wykonujemy zazwyczaj po to, by odróżnić włosy suche od zniszczonych i dzięki temu, dobrać właściwą pielęgnację dla każdego rodzaju.

Jak w takim razie wykonać test na porowatość włosów? Czy w tym celu niezbędna jest wizyta w salonie fryzjerskim? To z pewnością najlepsza opcja, do jednak jeśli chcesz wiedzieć, jak określić porowatość włosów samodzielnie, skorzystaj ze wskazówek naszej ekspertki i wykonaj test w domu.
Nasza Edukator Julita Niezgoda, właścicielka Studio Effect w Gdyni zdradza jeden ze sposobów na sprawdzenie porowatości włosów.

Taki test pozwoli Ci szybko określić, czego potrzebują Twoje włosy. W kolejnej części artykułu dowiesz się, jak zadbać o swoje pasma, w zależności od ich potrzeb.

Jak zadbać o przesuszone włosy w zależności od ich porowatości?

Kiedy już wiesz, jak określić porowatość włosów, czas dowiedzieć się, jaką pielęgnację możesz zastosować. Kiedy włosy są cienkie i przesuszone, warto sięgnąć po kosmetyki z serii JOICO HydraSplash Hydrating. Szampon nawilża włosy bez obciążania ich – głęboko oczyszcza, pozostawiając na ich powierzchni naturalną warstwę wilgoci. Zawiera technologię Smart Release, która umożliwia powolne uwalnianie się do wnętrza włosa składników odżywczych, takich jak olej z nasion dzikiej róży, arginina oraz keratyna.

Do grubszych włosów, eksperci polecają serię JOICO Moisture Recovery. Ten bogaty w składniki nawilżające i odżywcze szampon, zapewnia włosom intensywne nawilżenie nawet przez 24h. Po myciu, pasma są miękkie i pełne zdrowego blasku.

Pielęgnację uzupełnij odpowiednio dobraną odżywką oraz maską do włosów. Wypróbuj odżywkę JOICO K-Pak Reconstructor lub JOICO K-Pak Color Therapy w przypadku włosów farbowanych. Dzięki olejkom w składzie, silnie nawilżają i odżywiają włosy. Raz na kilka dni warto zastosować maskę JOICO K-Pak Hydrator, która zmniejsza puszenie i domyka łuski włosów.

Żeby kompleksowo zadbać o włosy, w zależności od stopnia porowatości, odwiedź wykwalifikowanego fryzjera. Znajdź najbliższy salon JOICO i umów się z profesjonalistą, który przeprowadzi analizę włosów i podpowie, jakie kosmetyki powinnaś zastosować, by zawsze były mocne, zdrowe i lśniące.


Julita Niezgoda – swoją przygodę z fryzjerstwem zaczęła w 1995 r., a z marką Joico jest związana już 18 lat. Przez ten czas szkoliła się w akademiach w Polsce, Wielkiej Brytanii, Niemczech (Vidal Sassoon), Holandii oraz regularnie uczestniczy w kursach JOICO Europe. Od 2006 r. prowadzi swój salon Studio EFFECT Julita Niezgoda, który otrzymał nagrodę czasopisma Uroda w kategorii Najlepszy salon w woj. Pomorskim oraz wygrał metamorfozy stacji 4FUN.TV. W 2016 r. stworzyła autorską kolekcję koloryzacji, którą zaprezentowała na Targach w Poznaniu. Przez wiele lat brała udział w przygotowywaniu stylizacji gwiazd na Festiwalu w Sopocie, Warsaw Fashion Week, Bitwa na głosy TVP, Miss Polski, Top Model TVN, Eurowizja TVP. Motto, które towarzyszy jej całe dorosłe życie to „Rób to co kochasz, a nie przepracujesz ani jednego dnia w swoim życiu”.
Jest właścicielką salonu Studio Effect w Gdyni, a jej niezwykłe metamorfozy można podziwiać na jej Instagramie.

Komentarze:

Jak określić porowatość włosów? Poznaj opinie ekspertów i dowiedz się, jak lepiej zadbać o swoje włosy!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *