Jak się ubrać i uczesać na rozmowę o pracę? Tak zrobisz dobre wrażenie!
Jak się ubrać na rozmowę o pracę? To okazja, na której ważniejszy jest styl niż najświeższe modowe trendy – o ile nie ubiegasz się o stanowisko w branży fashion. Strój w stylu formalnym, łagodny i profesjonalny makijaż, nienaganna fryzura − oto Twoja recepta na sukces podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Zobacz, jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną i jaka fryzura będzie stosowna do okoliczności.
Jak ubrać się na rozmowę kwalifikacyjną?
Zbliżająca się wielkimi krokami recesja może sprawić, że wiele z nas w przeciągu kilku miesięcy znów będzie musiała stanąć przed wyzwaniem rozmowy kwalifikacyjnej.
Rozmowa kwalifikacyjna to jedna z tych okazji, kiedy moda i najnowsze trendy schodzą nieco na drugi plan. Generalną regułą jest wybranie stroju w stylu formalnym. Co to oznacza? Stylizacja powinna być w stonowanych, neutralnych kolorach. Najlepiej sprawdzą się czerń, granat, ciemna butelkowa zieleń, bordo. Latem możesz wybrać kolory pastelowe: pudrowy róż, błękit czy wszelkie odcienie beżu i bieli. Pamiętaj, że monochromatyczne zestawy zawsze dodadzą Ci klasy i elegancji.
Klasyką gatunku na rozmowie kwalifikacyjnej jest połączenie ciemnych spodni lub spódnicy z jasną koszulą czy elegancką bluzką. A co z fasonami? Przeanalizujmy dress code krok po kroku!
Spodnie czy spódnica na rozmowę kwalifikacyjną?
Zacznijmy od dołu, a więc od spodni i spódnicy na rozmowę kwalifikacyjną. Warto zadać sobie na samym początku, co powinna włożyć na takie spotkanie kobieta biznesu: spodnie czy spódnicę? Tak naprawdę nie ma to większego znaczenia, choć badania wizerunku wskazują, że kobieta ubiegająca się o stanowisko kierownicze, wzbudza większe zaufanie, kiedy ma na sobie spódnicę.
To oczywiście niuanse, bo największe zaufanie pracodawcy wzbudzić może Twoja osobowość i kompetencje, które przedstawiasz podczas rozmowy. Jeżeli jednak wybierasz na rozmowę kwalifikacyjną spódnicę, najlepiej postaw na fason klasycznego ołówka z wysokim stanem. Przy nieco luźniejszym dress codzie możesz pozwolić sobie na spódnicę w kształcie litery „A”, np. ultramodny plisowany fason. Bardzo ważne jest, żeby spódnica nie była krótsza niż przed kolano.
Jeżeli chodzi o spodnie, tu masz dużo większe pole do popisu. Projektanci w tym sezonie zaproponowali wiele rozwiązań w dziale eleganckich spodni. Cygaretki, culotte, szwedy, slouchy i klasyczne garniturówki − wybór jest naprawdę szeroki. Najważniejsze jest jednak, żeby spodnie wykonane były z cięższej, szlachetniejszej tkaniny, np. garniturowej wełny. Upalnym latem możesz pokusić się o spodnie wykonane z lnu. Zwróć uwagę, żeby nie prześwitywała przez nie bielizna! Najbardziej elegancko prezentować będą się spodnie w kantkę, które kończą się w okolicach kostki.
Sukienka na rozmowę kwalifikacyjną? Tak!
Na rozmowę kwalifikacyjną możesz także założyć sukienkę. Powinna ona spełniać kilka wymogów: nie może kończyć się przed kolanem, nie osłaniać ramion i nie mieć zbyt głębokiego dekoltu. Zapomnij też o modnych kwiecistych printach czy mocnych kolorach. Jeżeli lubisz materiały we wzory, wybieraj drobny, regularny rzucik, np. delikatną kratkę, maleńkie kropki lub pepitkę.
Najlepiej sprawdzi się ołówkowa sukienka lub tzw. szmizjerka. Powinna być ona wykonana ze sztywnej, garniturowej tkaniny. Zdecydowanie unikaj sukienek z elastycznej bawełny, które będą podkreślać za bardzo Twoje ciało.
Koszula czy bluzka na rozmowę kwalifikacyjną?
Jeżeli nie wiesz, co założyć na tę okazję, pamiętaj jedno: w modzie biała koszula nigdy Cię nie zawiedzie! Nawet kiedy wybierasz się na spotkanie z przyszłym pracodawcą. Koszula powinna być nienagannie wyprasowana. Biel możesz zastąpić także błękitem, delikatnym pudrowym różem czy beżem. Żeby uniknąć skrępowania sprawdź, czy Twoja bielizna nie prześwituje przez materiał koszuli. Jeżeli tak jest, włóż podkoszulkę w cielistym kolorze − to sprawi, że będziesz wyglądać stosownie i elegancko.
Zamiast koszuli możesz wybrać też inny rodzaj eleganckiej bluzki z rękawem. Może być ona wykonana np. z wiskozy, popeliny czy jedwabiu. Unikaj jednak printów, haftów i wzorów. Monochromatyczne elementy garderoby zawsze będą bardziej pasowały do biznesowego looku.
Koszula czy elegancka bluzka są o tyle dobrym rozwiązaniem, że nie zawsze musisz dobierać do nich marynarkę. Szczególnie, jeżeli ubiegasz się o szeregowe stanowisko. Zapamiętaj, że im wyżej mierzysz, tym bardziej formalny powinien być Twój strój.
Bardzo dobrze sprawdzą się też ultramodne, kobiece garnitury. Pod marynarkę możesz założyć bawełniany top w neutralnym kolorze. Najważniejsze, żeby nie podkreślał Twojego dekoltu.
Stylizacja na rozmowę kwalifikacyjną − akcesoria
Pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Dlatego dobrze jest dopracować swój look na spotkanie z przyszłym pracodawcą do perfekcji. Skoro diabeł tkwi w szczegółach, zwróć też uwagę na dobór akcesoriów.
Biżuteria powinna być minimalistyczna i stonowana: jeden delikatny łańcuszek na szyi, delikatna bransoletka i małe kolczyki przy uchu. To odpowiednie dodatki.
Na rozmowę kwalifikacyjną wybierz średniej wielkości, elegancką torebkę w stonowanych kolorach. Powinna być ona minimalistyczna i nie rzucać się w oczy. Jeżeli potrzebujesz większej torebki, która pomieści np. teczkę z dokumentami czy laptopa, wybierz klasyczne wzory, np. shopper bag.
W końcu buty! Najlepiej sprawdzą się klasyczne czółenka na słupku. Obcas powinien być nie wyższy niż 8 cm. Wybierz buty w stonowanych kolorach. Jeżeli źle czujesz się w butach na obcasie dobrze sprawdzą się klasyczne baleriny lub mokasyny.
Fryzura na rozmowę o pracę
Twoja fryzura podczas spotkania z pracodawcą jest istotnym elementem stylizacji. Staraj się więc poświęcić na nią odrobinę czasu i dopracować ją do perfekcji – radzi nasz Ekspert, Katarzyna Dudek z Salonu Fryzjerskiego.
Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną − włosy długie
Jeżeli jesteś posiadaczką długich włosów, na rozmowę kwalifikacyjną zdecydowanie lepiej je spiąć. Eleganckie i proste fryzury, które możesz wykonać na rozmowę o pracę, to koński ogon, nisko upięty kok czy warkocz francuski.
Włosy staraj się zaczesać na gładko do tyłu. Żeby włosy były perfekcyjnie dobrane w kucyk, zaczesz je do tyłu i wygładź żelem JOICO JoiGel Medium. W ten sposób pozbędziesz się wystających baby hair. Kucyk może być wiązany wysoko, jednak lepiej wypadnie niskie upięcie. Dla utrwalenia fryzury możesz zastosować lakier JOICO JoiShape, który doda włosom dodatkowej objętości – radzi Ekspert.
Jeżeli masz problem z objętością włosów, przed upięciem możesz zakręcić włosy np. na prostownicy. Przed stylizacją włosów na ciepło nałóż na włosy spray ochronny JOICO Ironclad. Podkręconym ruchem nadgarstka ściągaj pasmo po paśmie do dołu. Spirale następnie rozczesz szczotką do włosów i utrwal ultralekkim lakierem JOICO Humidity Blocker, który nie utrwala zbyt mocno, ale pomaga utrzymać strukturę włosów i zabezpiecza przed ponownym skrętem, gdyż blokuje dostawanie się wilgoci do wnętrza włosów. Tak przygotowane włosy możesz upiąć w nieskomplikowany kok u podstawy głowy – podpowiada Ekspert, Katarzyna Dudek.
Fryzura na rozmowę o pracę − włosy półdługie
Włosy półdługie na spotkaniu w sprawie pracy mogą zostać rozpuszczone. Dla formalnego looku możesz je idealnie wyprostować. Efekt tzw. glass hair uzyskasz dzięki zastosowaniu prostownicy JOICO Styler. Keratynowa prostownica idealnie wygładza włosy, wzmacnia je i nadaje im pięknego, zdrowego blasku.
Dla utrwalenia fryzury możesz zastosować bezalkoholowy lakier JOICO K-Pak Protective Hairspray, który lekko uniesie włosy i zabezpieczy je przed dostawaniem się do nich wilgoci.
A czy wypada włosy zakręcić? Oczywiście, że tak. Pamiętaj, że Twoja fryzura ma przede wszystkim wyglądać schludnie. Dlatego nie sil się na beach look. Zamiast tego delikatnie pofaluj włosy, aby nabrały one tekstury. Włosy powinny być zachowane w ładzie i porządku. Dlatego po wykonaniu loków najlepiej rozczesz je dokładnie szczotką i utrwal bezalkoholowym lakierem JOICO JoiFix Medium, który sprawi, że włosy będą wyglądać naturalnie.
Fryzura na rozmowę kwalifikacyjną − włosy krótkie
Fryzurę utrwal bezalkoholowym lakierem JOICO JoiMist Firm. Przednie pasma możesz ułożyć przy pomocy lekkiego, niesklejającego kremu JOICO Structure Shaper.
Styl na rozmowę kwalifikacyjną
Kiedy wybierasz się na spotkanie ze swoim pracodawcą, staraj się zawsze wyglądać o jeden stopień bardziej elegancko niż to wymagane. Dobre pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. Stwórz nienaganną i elegancką stylizację. Dopracuj swój look w każdym zakresie, zwłaszcza jeżeli chodzi o fryzurę. Pamiętaj, że w czasie rozmowy Twój rozmówca będzie skupiał się głównie na tym, co mówisz. Jednak Twój wizerunek to kontekst, który może wpłynąć na to, jak będziesz odbierana.
Jeśli nie chcesz sama stylizować włosów w domu, umów się na wizytę w salonie, gdzie profesjonaliści zajmą się Twoimi włosami. Znajdź nasz najbliższy salon i zapisz się na usługę stylizacji biznesowej.
Ja zawsze bez względu na firmę do której aplikuję wolę spiąć włosy. Lepiej gdy twarz jest odsłonięta i pracodawca widzi, że jestem przygotowana, niż żeby włosy cały czas spadały i musieć je poprawiać.
Tutaj https://cvwork.pl/jak-ubrac-sie-na-rozmowe-kwalifikacyjna/ jest inny tekst, który omawia kwestie związane z ubiorem na rozmowie kwalifikacyjnej, które warto znać.