Jak urządzić mały salon fryzjerski? Stwórz stylową przestrzeń w 8 krokach

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Przede wszystkim z głową. Żeby założyć własny salon nie musisz kupować czy wynajmować wielkiej powierzchni. Wszystko jest bowiem kwestią odpowiedniej aranżacji i mądrego rozplanowania przestrzeni. Zobacz, jak wyglądać powinno urządzanie małego salonu fryzjerskiego.

Jak urządzić mały salon fryzjerski?

Stało się! Zdecydowałeś się na własny biznes i założenie salonu fryzjerskiego pod własną marką. Teraz czas wybrać odpowiednią przestrzeń i rozpocząć aranżację wnętrz.

Przy projektowaniu przestrzeni, zwłaszcza niewielkiej, salonu fryzjerskiego ważne jest, aby wziąć pod uwagę kilka czynników. 

Pomieszczenia powinny być: 

 • Funkcjonalne i wygodne dla pracowników
 • Komfortowe dla klientów
 • Spełniać wymogi BHP
 • Uwzględniać odpowiednie dostosowanie światła, które jest kluczowe przy koloryzacji włosów

Pamiętaj, że nie musisz znać się na wszystkim. Do aranżacji wnętrz funkcjonalnego salonu fryzjerskiego na małej przestrzeni dobrze jest zatrudnić architekta wnętrz, który doradzi Ci, w jaki sposób dobrać oświetlenie, gdzie ustawić stanowiska pracy, myjki i recepcję, a także jak zaprojektować wygodną przestrzeń wspólną dla pracowników. 

Od czego jednak zacząć? Podpowiadamy!

jak urządzić mały salon fryzjerski

Salon fryzjerski − jak urządzić w 8 krokach

1. Budżet!

Zanim zaczniesz przestawiać ściany i zrywać płytki z podłogi, zacznij od oszacowania swojego budżetu na ten cel. Inwestycja w aranżację wnętrz jest ogromnie istotna. Pamiętaj, że Twoi klienci, który przyszli skorzystać z usługi związanej z estetyką, będą oceniać Twój biznes po pozorach. Wnętrze powinno odzwierciedlać Twoje podejście do biznesu i ducha marki. 

Inwestuj więc nie tylko w profesjonalne wyposażenie zakładu fryzjerskiego, czyli akcesoria, takie jak szczotki, suszarki czy umywalnia, ale także w całokształt wnętrza. 

jak urządzić salon fryzjerski

2. Projekt i aranżacja małego salonu fryzjerskiego

Jeżeli stawiasz w życiu na profesjonalizm, zrób to także urządzając swój własny biznes. Zwróć się do architekta wnętrz o przygotowanie projektu funkcjonalnej przestrzeni do pracy. Profesjonalista nie tylko dobierze kolor ścian i płytek, ale przede wszystkim racjonalnie ustawi przestrzeń, zaprojektuje wydzielenie odpowiednich sekcji w salonie, aby zarówno załoga, jak i klienci dobrze się w niej czuli. 

Jakie strefy powinny znaleźć się nawet w małym salonie fryzjerskim?

 • Recepcja (front desk) − miejsce, gdzie klient będzie mógł się zaanonsować, uiścić opłatę czy zapisać się na kolejną wizytę.
 • Poczekalnia − miejsce, w którym klient będzie mógł napić się kawy, poczekać na umówioną wizytę, jeżeli przyjdzie za wcześnie, czy gdzie będziesz przeprowadzać z nim rozmowę lub konsultacje.
 • Stanowisko pracy − serce salonu, a więc fotel klienta z lustrem i przestrzenią na podręczny wózek z akcesoriami.
 • Myjki − odseparowane miejsce, gdzie klient może się zrelaksować.
 • Zaplecze i przestrzeń wspólna dla pracowników − dbaj nie tylko o miejsce dla klientów, ale i swojej załogi. Wydziel strefę gastronomiczną i miejsce odpoczynku. Spraw, żeby Twój asystent czy stylista nie musiał odbywać swojej przerwy w pracy pomiędzy tubkami z farbami i rozjaśniaczami.
 • Łazienka dostępna dla klientów.

3. Meble do salonu fryzjerskiego

Kiedy masz już plan, jak zagospodarować przestrzeń, czas na zakup mebli. Architekt w ramach swojej usługi powinien pomóc Ci i na tym etapie. O czym jednak warto pamiętać? 

Niewielkie przestrzenie nie lubią tłoku. Oznacza to, że liczba mebli także powinna być ograniczona. Im bardziej pusta wydawać będzie się przestrzeń, tym salon stanie się większy. Przynajmniej optycznie. 

Najważniejszym elementem aranżacji wnętrz w każdym salonie fryzjerskim jest wygodny fotel dla klienta, który spędza w nim nie raz kilka godzin. Zadbaj więc o wygodne oparcie i podnóżek. Nie oszczędzaj także na myjni. Powinna być ona dobrze przytwierdzona do podłoża, funkcjonalna i mieć regulowaną wysokość. W niektórych salonach pojawiają się także fotele z masażem przy myjkach − to dodatkowy plus. 

Co do pozostałych mebli − pamiętaj, że każdy element to uszczuplenie przestrzeni. Zdecyduj się więc na jeden, wyróżniający wnętrze mebel, np. wyrazistą kanapę, który zepnie wnętrze i nada jej charakteru. 

Salon fryzjerski Miasto Włosów

4. Szafki do salonu fryzjerskiego i czyste stanowisko pracy

Unikaj więc nadmiernej ekspozycji akcesoriów fryzjerskich, palet czy niepotrzebnych bibelotów. Stosuj zasadę czystego stanowiska. Wszystkie szczotki czy sprzęty powinny być schowane, żeby nie zaburzać przestrzeni i uniknąć gromadzenia się kurzu oraz brudu.

5. Lustra, lustra, lustra!

Jak najprościej powiększyć niewielką przestrzeń? Lustrami! A tych w salonie fryzjerskim możesz mieć co nie miara. Żeby powiększyć przestrzeń, przed stanowiskami fryzjerskimi zamontuj długie lustra do samej ziemi. Dzięki temu zyskasz ich większą powierzchnię. 

Lustra nie tylko imitują przestrzeń, ale i zwiększają ilość światła w pomieszczeniu. A skoro o świetle mowa…

6. Oświetlenie

Bardzo istotny element aranżacji wnętrza każdego salonu fryzjerskiego to odpowiednie światło. Salon powinien być dobrze doświetlony, ale co ważniejsze świetlówki nie powinny przekłamywać koloru. Bo przecież pracujesz z paletą barw. Nie chcesz więc, żeby klient wrócił z reklamacją, bo odcień włosów w świetle dziennym wygląda kompletnie inaczej. 

Najlepiej jeżeli salon ma wielkie okna i w ciągu dnia wpada do pomieszczenia dużo dziennego światła. Jeżeli jednak jest inaczej, wybierz kolor świetlówek najbardziej zbliżonych do światła naturalnego, jak to tylko możliwe. 

7. Odkurzacz centralny

Każdy fryzjer powinien pomyśleć o tej instalacji w swoim salonie. To szybki sposób na pozbycie się włosów, które spadają przy strzyżeniu.

Tańszą alternatywą tego urządzenia jest odkurzacz fryzjerski, który z pewnością ułatwi sprzątanie między jednym, a drugim klientem. Nie zajmuje on dużo miejsca w salonie i wygląda bardziej reprezentatywnie niż szufelka z miotłą w kącie.

8. Rośliny? Bądź eko!

Coraz więcej salonów fryzjerskich zwraca się ku naturze. Pisaliśmy o tym m.in. w tym artykule. Zamiast zbędnych elementów wystroju wnętrz, takich jak figurki, obrazy czy sztukateria, ozdób swój salon prawdziwymi kwiatami. To doda salonowi życia!

Zdjęcie z salonu fryzjerskiego Łukasza Urbańskiego

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Z głową!

Urządzenie salonu fryzjerskiego o małej kubaturze wcale nie musi kosztować majątku. Pamiętaj jednak, że właściwy wystrój wnętrz to Twoja wizytówka. Jeżeli chcesz, żeby salon był funkcjonalny i profesjonalnie wykonany, zamów projekt u architekta wnętrz i słuchaj jego porad. Trzymaj się tej check listy, a z pewnością urządzisz niewielki salon fryzjerski z klasą!

 1. Oszacuj budżet.
 2. Stwórz projekt wnętrza − uwzględnij strefy w salonie (recepcję, poczekalnie, miejsce do pracy, myjnie i pokój socjalny).
 3. Wybierz odpowiednie meble do wnętrza − skup się na fotelach i myjce.
 4. Umieść w pomieszczeniu funkcjonalne szafki, gdzie schowasz akcesoria i sprzęt.
 5. Dodaj do wnętrza duże lustra, żeby powiększyć przestrzeń.
 6. Zaplanuj oświetlenie i postaw na świetlówki imitujące naturalne światło dzienne.
 7. Umieść w ścianie centralny odkurzacz.
 8. Ozdób wnętrze żywymi roślinami!

Komentarze:

Jak urządzić mały salon fryzjerski? Stwórz stylową przestrzeń w 8 krokach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *