O włosach – wywiad z Ekspert Kosmetyczny

Włosy uznawane są za wizytówkę każdego z nas. Nie bez powodu – lśniące, zdrowe oraz długie pasma są dumą i ozdobą, a zaniedbane wpływają nie tylko na nasz wygląd, ale również samopoczucie.  Na to, jak wyglądają nasze włosy ma wpływ nie tylko dieta i stan zdrowia, ale również pielęgnacja. Codzienne dbanie o włosy wydaje się prostym i nieprzysparzającym problemów zadaniem. Jak się jednak okazuje, wokół pielęgnacji włosów narosło wiele mitów, z którymi postanowiliśmy się rozprawić z pomocą Pani mgr. Kosmetolog – Trycholog Joanną Skrzypczak – znanej jako Ekspert Kosmetyczny.

Kobieta z długimi włosami siedzi przy biurku z komputerem i jest uśmiechnięta.

Red: Pani Joanno, zacznę od kontrowersyjnego tematu, mianowicie: jak często należy myć włosy?

Ekspert Kosmetyczny: Włosy należy myć tak często, jak potrzebuje tego skóra głowy. Jeśli mamy problem z nadmiernym łojotokiem, taka skóra wymaga nawet codziennego mycia. Mycie nie powinno być rzadsze niż co 3 dni, ponieważ na skórze zbiera się m.in. pot, kurz, zanieczyszczenia środowiska.

Red: Jak zatem myć włosy?

Ekspert Kosmetyczny: Szampon zawsze dobieramy do potrzeb skóry głowy, a odżywkę do łodygi. Skórę głowy myjemy zawsze dwa razy, warto wykonywać regularny peeling. Po każdym myciu głowy i włosów, nakładamy odżywkę. Dobrze jest ją również wyczesać szerokim grzebieniem, co pozwoli dokładnie pokryć łodygę włosa i zabezpieczyć ją przed uszkodzeniami.

Kobieta w długich włosach stoi uśmiechnięta.

Red: Czyli po każdym myciu głowy należy nałożyć odżywkę lub maskę?

Ekspert Kosmetyczny: Tak. Szampon służy do mycia, a odżywka zabezpiecza włos, ponieważ działa na zasadzie adsorpcji, czyli oklejenia. Tylko dobrze zabezpieczony i kondycjonowany włos wygląda na zdrowy. Włos to martwy wytwór skóry i w przeciwieństwie do niej nie ma możliwości samoregeneracji.

Red: A co jest najważniejsze w pielęgnacji włosów?

Ekspert Kosmetyczny: Nie ma jednego złotego przepisu, inaczej będziemy dbać o włosy rozjaśniane, a inaczej o kręcone. Myślę, że najważniejsze jest by zabezpieczać je na długości czy to przed wysoką temperaturą czy latem przed promieniowaniem UV. Nie chodzić spać z mokrymi włosami, nie szarpać ich przy rozczesywaniu.

Red: Czy to prawda, że włosy przyzwyczajają się do szamponu i odżywki? Jak często należy je zmieniać?

Ekspert Kosmetyczny: To jest mit, że włosy czy skóra przyzwyczajają się do danego kosmetyku. Możemy mieć takie wrażenie, jeśli na początku używania produktu widzimy efekt wow, a później go nie ma. Jeśli coś nam służy, to nie ma co zmieniać, należy jednak pamiętać że nawet braki w codziennym nawadnianiu się,  mogą spowodować, że włos będzie bardziej suchy. Również zmiany hormonalne mogą wpływać na kondycję włosów. Np. Jeśli tarczyca zaczyna szwankować, to będzie to miało przełożenie na stan włosów i skóry.

Red:  Uprzedziła Pani moje następne pytanie, o to jak stan zdrowia wpływa na włosy. Przejdę zatem do kolejnego pytania, czy lepiej spać w rozpuszczonych włosach czy związanych?

Ekspert Kosmetyczny: To zależy, jeśli wiercisz się dużo w nocy, lepiej je związać w luźny kucyk lub luźny warkocz. Nigdy nie spinamy mocnego koka na głowie, powoduje to nienaturalne ułożenie mieszków włosowych, pogarsza się również krążenie w tej okolicy, co będzie powodowało niedożywienie włosa, a w dłuższej konsekwencji wypadanie włosów.

Kobieta stoi nad drugą kobietą i wykonuje jej zabieg na włosach.

Red: Co z olejowaniem włosów? Warto czy nie warto?

Ekspert Kosmetyczny: Olejowanie włosów pochodzi z krajów bliskiego wschodu, należy pamiętać że włosy takich kobiet różnią się strukturalnie od naszych, europejskich. Osobiście nie jestem zwolenniczką olejowania, ponieważ mamy tak szeroki wybór kosmetyków i zabiegów dopasowanych do różnych rodzajów i potrzeb włosów, że lepszy efekt możemy uzyskać w krótszym czasie.

Red: Jak rozczesywać włosy, aby nie zniszczyć ich struktury?

Ekspert Kosmetyczny: Używając dobrej jakości szczotek np. z dzikiem czy syntetycznym dzikiem. Pamiętajmy również o regularnym czyszczeniu szczotki. Nie czeszemy włosów na mokro jeśli nie nałożona została wcześniej odżywka. Jeśli włosy się plączą, możemy zastosować specjalne preparaty ułatwiające rozczesywanie.

Red: Czy może Pani wskazać najczęściej popełniane błędy przy pielęgnacji włosów?

Ekspert Kosmetyczny: Jednym z najczęstszych błędów jest zbyt rzadkie mycie, zdrowie włosów zaczyna się od skóry, jeśli ona nie funkcjonuje prawidłowo będzie to również miało swoje odwzorowanie na włosach. Kolejnym z błędów jest stosowanie zbyt dużej ilości środków do stylizacji, spanie z mokrymi włosami, chodzenie z ręcznikiem na głowie dłużej niż 10 minut.

Red: Czy peeling skóry głowy jest ważny? Jeśli tak, ile razy w tygodniu/miesiącu powinniśmy go wykonywać?

Ekspert Kosmetyczny: Peeling skóry głowy powinien być wykonywany regularnie. Skóra głowy złuszcza się, a co za tym idzie, włosy utrudniają ten naturalny proces rogowacenia. Jeśli mamy dobrze oczyszczoną skórę głowy łatwiej przenikną nam składniki aktywne zawarte w szamponach.

Red: Wiemy, że korzysta Pani z Zabiegu Rekonstrukcji JOICO K-Pak w swoim salonie. Czy często polecasz ten zabieg swoim klientkom?

Ekspert Kosmetyczny: Zabieg Rekonstrukcji JOICO K-Pak początkowo miał być zabiegiem dla klientek, które borykają się z nadmierną utratą włosów, by chociaż te, które zostały wyglądały na zdrowe. Jednak od początku cieszył się taką popularnością, że każdego dnia wykonujemy kilka peelingów skóry głowy połączonych z Zabiegiem Rekonstrukcji JOICO. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów i można się na niego umówić bez wcześniejszej konsultacji trychologicznej. W zależności od struktury włosa zalecamy wykonywać zabieg co 1-3 miesiące. Czasami przy bardzo zniszczonych włosach robimy serię 3 zabiegów, co miesiąc.

Kosmetyki JOICO.

Red: Czy szampony o mniej naturalnych składach są szkodliwe dla naszych włosów?

Ekspert Kosmetyczny: Nie ma lepszych i gorszych składów. Nawet najlepszy szampon, ale niedopasowany do typu skóry czy najlepsza odżywka niedopasowana do potrzeb włosa może przynieść odwrotny efekt od tego, którego oczekujemy.

Red: Bardzo dziękuję za jasne wytłumaczenie, jak najlepiej dbać o nasze włosy i skórę głowy, mam nadzieję, że pomoże to wielu naszym czytelnikom. Wszystkiego dobrego!

Ekspert Kosmetyczny: Również mam taką nadzieję. Było mi bardzo miło. Dziękuję.

Jak możesz zauważyć, pielęgnacja włosów to bardzo złożony oraz długotrwały proces. Nawet jeśli na początku tych zmian wydaje Ci się nieskończenie wiele, postaraj się wprowadzać je stopniowo. Jesteśmy pewni, że po czasie zobaczysz znaczącą różnicę w kondycji swoich włosów.

Szukasz salonu, w którym wykonasz Zabieg Rekonstrukcji JOICO K-PAK? Sprawdź naszą mapę salonów.

A może prowadzisz salon fryzjerski i chcesz wprowadzić ikonę rekonstrukcji włosów do swojego salonu? Skontaktuj się z naszym Doradcą Biznesowym!

Red. Joanna Stasiak

Komentarze:

O włosach – wywiad z Ekspert Kosmetyczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *