Podróbki kosmetyków – czym grożą?
Podróbki kosmetyków to duży problem, którego skala w ostatnich latach drastycznie wzrasta. Za sprawą popularności tematyki beauty w mediach społecznościowych, coraz więcej osób zaczęło marzyć o posiadaniu w swojej łazience luksusowych produktów – takich, jak ich ulubieni influencerzy. W porównaniu z innymi branżami, podróbki kosmetyków mogą powodować wiele niepożądanych efektów, które często ujawniają się dopiero po latach od zastosowania produktu. Czy wiesz, że co roku budżety państw w całej Unii Europejskiej tracą około 63,8 mld złotych dochodów z powodu podrabianych towarów? Porównując raporty EUIPO z 2019 roku oraz 2020 roku ta ogromna liczba wciąż rośnie! Na podróbkach tracą więc: światowe gospodarki, oryginalne marki oraz… sami klienci.
Chińskie podróbki kosmetyków
Podczas gdy oryginalne marki dbają o bezpieczną, sterylną produkcję swoich kosmetyków, inwestując w liczne badania, które mają wykluczyć jakiekolwiek działania niepożądane, na rynku chińskim często wygląda to niestety zupełnie inaczej. To stamtąd pochodzi ponad 80% wszystkich podróbek na świecie. Podróbki kosmetyków powstają w nielegalnych „laboratoriach”, które pełne są brudu oraz losowych ludzi. W gruncie rzeczy ci pracownicy niewiele wiedzą o chemii. Każdego dnia ogromne statki wiozą na pokładzie kontenery z nieoryginalnymi produktami z Chin, które mają dotrzeć do Europy. Ludzie zarabiają ogromne sumy na nieświadomości konsumentów, którzy, skuszeni niską, konkurencyjną ceną, wybierają podróbki.
Podróbki kosmetyków – efekty uboczne
Podróbki kosmetyków, które zostają odkryte przy odprawie celnej, w swoich składach często mają substancje, które nigdy nie powinny mieć kontaktu z człowiekiem z racji ich szkodliwości. Można w nich znaleźć między innymi: rakotwórczy azbest, fekalia zwierzęce, różnego rodzaju bakterie i wiele więcej niż jesteśmy sobie w stanie wyobrazić.
Właścicielka warszawskiego salonu fryzjerskiego Fanaberia podzieliła się swoim doświadczeniem z podróbkami, które niejednokrotnie kupowały jej klientki:
Edukatorka marki JOICO – Sandra Chiantis twierdzi:
Zdecydowanym efektem ubocznym jest również negatywny wpływ zakupów podróbek na gospodarkę. Niewiele osób wie, że za podróbki kosmetyków odpowiedzialne są mafie z całego świata, które rosną w siłę dzięki nieświadomości konsumentów.
Podsumowując, gdy kupujemy podróbki, możemy narazić własne zdrowie, nie otrzymując zamierzonego efektu w postaci np. wygładzenia włosów, czy pozbycia się puszenia. Dodatkowo wspieramy nielegalny handel i wyrządzamy krzywdę gospodarce własnego kraju.
Jak sprawdzić czy kosmetyk jest oryginalny?
Podróbki kosmetyków są więc tematem znanym nie od dzisiaj, dlatego wiele marek stara się komunikować o tym zjawisku, aby uwrażliwić konsumentów na ewentualne oszustwa. W obecnych czasach walka z podróbkami jest cięższa niż kiedykolwiek, ponieważ z zewnątrz są one coraz bardziej zbliżone do oryginału. Na co jednak warto zwrócić uwagę, kupując produkty?
- Cena – jeśli jest dużo niższa niż w innych sklepach, warto jest przemyśleć swój zakup. W oryginalnej cenie znajdują się koszty profesjonalnej produkcji, cennych składników, prowadzenia działalności, pracowników, licznych badań oraz odpowiedniego przechowywania produktów. Tak zwani „piraci” nie ponoszą tych opłat i koszt produkcji podróbek jest znikomy, przez co nieoryginalne produkty są często dużo tańsze.
- Strona dystrybutora – coraz częściej oficjalni dystrybutorzy umieszczają na swoich stronach informację o autoryzowanych miejscach, w których można zakupić oryginalny produkt. Jeśli na liście nie ma sklepu, z którego chcesz kupić swój kosmetyk, zapewne jest to podrobiony produkt, a sklep działa niezgodnie z prawem. Jeśli dystrybutor nie posiada takiej listy na swojej stronie, warto napisać maila z zapytaniem o autoryzowane miejsca, aby nie wydać swoich pieniędzy na podróbkę.
- Opakowanie – niestety coraz częściej podróbki kosmetyków mają opakowanie niemalże identyczne, jak oryginały, dlatego oficjalni dystrybutorzy często w jakiś sposób oznaczają prawdziwe produkty. W przypadku JOICO Polska są to hologramy, które znajdują się w widocznym miejscu na butelce kosmetyku.
Bądź świadomy – nie kupuj podróbek kosmetyków
Światowy problem z podróbkami jest o wiele większy, niż nam się wydaje. Możemy z nim wygrać tylko i wyłącznie dzięki świadomym zakupom, zarówno w Internecie, jak i sklepach/targach stacjonarnych. Należy pamiętać, że każdy nasz zakup podróbki, wspiera nielegalne biznesy i to my wyznaczamy popyt takich produktów. Niezależnie od tego, co kupujemy, nasze decyzje powinny być w 100% przemyślane i zgodne z naszym sumieniem. Oczywiście nie wolno zapominać o własnym zdrowiu, które może ulec pogorszeniu przez stosowanie produktów niewiadomego pochodzenia.
Dowiedz się więcej, jak rozpoznać oryginalny produkt JOICO – KLIK.
Jeśli szukasz oryginalnego produktu JOICO, znajdziesz go tutaj – KLIK.
Komentarze:
Podróbki kosmetyków – czym grożą?