Puszące się włosy? To przeszłość! Nasz sposób na puszące się włosy

Puszące się włosy to problem, który najczęściej spotyka osoby o włosach kręconych. Puszące się włosy są szorstkie w dotyku i trudne do ujarzmienia − „spuszona” fryzura nie wygląda zbyt estetycznie. Jest wiele przyczyn takiego stanu rzeczy – m.in. nieprawidłowa pielęgnacja. Jak prawidłowo dobrać pielęgnację i jakie profesjonalne kosmetyki na puszące się włosy pomogą Ci nad nimi zapanować? Sprawdź, co na ten temat mówi Mateusz Przewoźniak z Salonu Tupet Styl Pod Włos!

Puszące się włosy − przyczyny

Żeby dobrać odpowiedni sposób na puszące się włosy, warto najpierw dowiedzieć się, w jaki sposób powstaje zjawisko nadmiernego puszenia. To efekt szorstkich w dotyku i matowych (pozbawionych blasku) pasm, które bardzo trudno jest ułożyć. Najczęstszą przyczyną puszących się włosów jest odwodnienie kory włosa. Może to wynikać z natury Twoich włosów lub też być konsekwencją zabiegów chemicznych czy braku właściwej pielęgnacji – mówi Mateusz Przewoźniak z Salonu Tupet Styl Pod Włos. Zacznijmy jednak od przyczyn naturalnych. 

Kręcone włosy

Z napuszonymi włosami najczęściej mają do czynienia osoby o kręconych włosach. Naturalne loki rzadko kiedy są same z siebie idealne. Kręcone włosy mają tendencję do przesuszania się, a co za tym idzie – niesfornego układania. W przypadku włosów kręconych szczególnie ważne jest odpowiednie zatrzymanie w nich nawilżenia, o czym opowiadamy poniżej. 

dziewczyna w kręconych włosach, kręcone włosy

Wysokoporowate włosy

Może zdarzyć się też tak, że Twoje włosy są wysokoporowate. W języku fryzjerów oznacza to, że włosy są przesuszone i zniszczone. Wysoka porowatość oznacza mniej więcej to, że łuski włosa są szeroko rozchylone, przez co trudniej zamknąć we włosach odpowiednie nawilżenie, które ujarzmiłoby puszącą się fryzurę. Dlatego też puszące się włosy najbardziej doskwierać mogą Ci, kiedy w powietrzu jest wilgoć – mówi Mateusz Przewoźniak.

Źle dobrana pielęgnacja i koloryzacja

Za puszące się włosy mogą też odpowiadać źle przeprowadzone zabiegi stylizacyjne, np. domowa koloryzacja czy rozjaśnianie włosów. Pamiętaj, że rozjaśnianie włosów o kilka tonów naraz, bez odpowiedniego przygotowania i odpowiedniej pielęgnacji, może być dla włosów wręcz zabójcze. Włosy mogą stracić cały blask, będą łamliwe i przesuszone. Dlatego przed rozjaśnianiem warto skupić się na pielęgnacji i zabezpieczeniu włosów.

Pomogą Ci w tym profesjonalne kosmetyki na puszące się włosy. Przed rozjaśnianiem rozważ także przywrócenie włosów do optymalnej kondycji za pomocą Zabiegu Rekonstrukcji Włosów JOICO K-PAK, który wykonasz w najlepszych salonach fryzjerskich. W salonie JOICO możesz wykonać też zabieg Defy Damage, który chroni włosy podczas rozjaśniania i koloryzacji.

Niewłaściwa stylizacja

Innymi przyczynami puszących się włosów może być np. stylizacja włosów na ciepło bez odpowiedniej termoochrony, nieprawidłowe rozczesywanie włosów (w szczególności rozczesywanie włosów kręconych na sucho) czy też warunki atmosferyczne − włosom nie sprzyja duża zmiana temperatur i noszenie nakryć głowy

blondynka, puszące się włosy

Podsumowując, można w skrócie stwierdzić, że puszące się włosy oznaczają, że:

  • Twoje włosy są naturalnie kręcone
  • Twoje włosy są zniszczone
  • Twoje włosy są przesuszone
  • Twoja pielęgnacja jest nieprawidłowo dobrana
  • Zbyt mocno rozjaśniłaś włosy

Na szczęście to nie koniec świata – ze wszystkimi powyższymi przyczynami możesz skutecznie walczyć! Czytaj dalej, by poznać najlepsze sposoby na puszące się włosy.

Co na puszące się włosy? 

1. Odżywienie włosów

Pierwszym i podstawowym sposobem na walkę z puszącymi się włosami jest ich regularne odżywianie. Stosuj odżywkę do włosów do każdego mycia. W odżywkach do włosów zniszczonych i puszących się szukaj keratynowej pielęgnacji oraz substancji nawilżających, takich jak miód, aloes czy gliceryna. 

Odżywka na puszące się włosy będzie miała podwójne zadanie: po pierwsze, odbuduje i uzupełni rozchylone łuski włosa o podstawowe składniki budulcowe. Po drugie, substancje nawilżające sprawią, że włosy będą dobrze dociążone, bardziej lśniące i gładkie. Odżywką taką jest np. JOICO Curl Nourished.

Mateusz Przewoźniak, Salon Tupet Styl pod Włos

To kosmetyk lekki, choć silnie nawilżający włosy. Można stosować go zarówno jako odżywkę przy myciu włosów, jak i jako maskę (wystarczy potrzymać ją na włosach nieco dłużej). Za nawilżenie włosów odpowiada formuła Triple-oil Complex, która nawilża włosy. Dodatkowo, składnik o nazwie AquaLastic, zapobiega elektryzowaniu się włosów i chroni włosy w czasie stylizacji lokówką, suszarką czy prostownicą.

Przy problemie puszących się włosów, zwłaszcza włosów kręconych, dobrze jest stosować też odżywki i balsamy do włosów bez spłukiwania. W ten sposób produkt przez cały dzień będzie chronił włosy, np. przed wilgocią z zewnątrz, która może spuszyć włosy. 

szampon na puszące się włosy, fryzjer, zabieg fryzjerski

2. Szampon do puszących się włosów 

Do mycia włosów zniszczonych staraj się używać kosmetyków o naturalnym składzie. Unikaj mocnych detergentów. Bardzo ważne jest, żeby podczas oczyszczania włosów i skóry odpowiednio je nawilżyć. Wybieraj więc szampony nawilżające, a nie te mocno oczyszczające, które mogą tylko przesuszać włosy. Zadbaj także o odbudowę i regenerację włosów. 

Szampon do puszących się włosów może zawierać w sobie wyciągi z wygładzających olejków (np. olejku arganowego) czy też odbudowujące proteiny (np. kompleksy keratynowe). 

Żeby dobrze domknąć łuskę włosa i zapobiec puszeniu się szampon i odżywkę możesz spłukać z włosów chłodniejszą wodą − pod wpływem zimna łuski włosa szybciej się zamykają

mycie włosów, prysznic

3. Suszenie włosów i właściwe rozczesywanie

Ważnym etapem w pielęgnacji włosów jest ich osuszanie (ręcznikiem) oraz rozczesywanie. Jeżeli masz problem z puszącymi się włosami, staraj się rozczesywać je zawsze na mokro. Używaj do tego grzebienia o szeroko rozstawionych zębach. Szczotki mogą jedynie potęgować efekt napuszenia. To szczególnie ważne przy włosach kręconych.

Rozczesanie włosów kręconych szczotką na sucho, to recepta na niesforną i „sianowatą” fryzurę. Przed rozczesaniem włosów kręconych dobrze jest nałożyć produkt nawilżający i dyscyplinujący loki. Takim kosmetykiem jest np. krem JOICO Curl Controlling, który zawiera formuły Triple-oil, AquaLastic i Bio Advanced Peptide Complex, który naprawia uszkodzenia włosów. 

Po umyciu włosów delikatnie osusz je ręcznikiem. Jak to robić? Przykładaj do włosów ręcznik i subtelnie dociśnij go do włosów. Pod żadnym pozorem nie pocieraj włosów! To może tylko pogorszyć stan Twojej fryzury, zmatowić i zniszczyć włosy. 

mycie włosów, suszenie włosów

4. Prostowanie włosów – ochrona termiczna

Prostym sposobem na spuszone włosy jest ich stylizacja na ciepło. Puszące się włosy są trudne do ułożenia. Ale nie wtedy, kiedy odpowiednio je do tego przygotujesz. Przed prostowaniem włosów, czy to na szczotce z wykorzystaniem suszarki, czy z użyciem żelazka fryzjerskiego, nałóż na włosy ochronny spray, np. JOICO Ironclad z serii Style and Finish.

Spray ten otacza łodygę włosa ochronnym filmem, który chroni go przed uszkodzeniami termicznymi, a dodatkowo przez 72 godziny zapobiega elektryzowaniu się. Na koniec zastosuj lakier do włosów blokujący wilgoć, czyli JOICO Style and Finish Humidity Blocker

Kiedy doskwierają Ci puszące się włosy, kosmetyki to jedno rozwiązanie. Warto jednak pomyśleć także o technologiach do stylizacji. Przy puszących się włosach pomóc może Ci suszarka z jonizacją powietrza. Taki sprzęt pomoże Ci zapobiec elektryzowaniu się włosów. 

układanie włosów na szczotce, układanie fryzury

5. Wygładzające olejki

Szybkim rozwiązaniem na puszące się włosy jest zastosowanie olejku stylizacyjnego. JOICO stworzyło własny olejek stylizujący w serii K-PAK Color Therapy. Polecany jest przede wszystkim do włosów farbowanych. W składzie olejku zawarta została technologia QuadraBond Peptide Complex™. Co to takiego? To opatentowana mieszanka olejków: arganowego, manketti i z wiesiołka, która zapewnia włosom odpowiednie nawilżenie przez cały dzień. Dodatkowo, odbudowuje zniszczone i łamliwe włosy. 

Kiedy chcesz szybko zdyscyplinować puszące się włosy, nałóż kroplę lub 2 olejku na dłonie, rozetrzyj go i następnie delikatnie wetrzyj w końcówki włosów. Będą one bardziej gładkie i lśniące, a efekt puszących się włosów zniknie

sposoby na puszące się włosy, kręcone włosy

Sposoby na puszące się włosy? Odpowiednia pielęgnacja!

Puszące się włosy to nie koniec świata. Jeżeli masz kręcone włosy, postaraj się zatroszczyć o kondycję swoich loków. Wyposaż swoją kosmetyczkę w profesjonalne kosmetyki do podkreślania skrętu fal, które sprawią, że Twoje włosy będą gładkie i lśniące. Puszące się włosy mogą być także oznaką, że włosy potrzebują dogłębnej regeneracji – podsumowuje Mateusz Przewoźniak.

Zastanów się nad przeprowadzeniem profesjonalnego zabiegu rekonstrukcyjnego w salonie JOICO. Po keratynowej rekonstrukcji Twoje włosy będą gładkie i lśniące i nie będą sprawiać problemu nawet podczas deszczowej pogody. 

Komentarze:

Puszące się włosy? To przeszłość! Nasz sposób na puszące się włosy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *