Siwe włosy – jak farbować i pielęgnować? Poradnik fryzjera

Coraz więcej kobiet ma obecnie siwe włosy. Jak farbować siwiznę oraz pielęgnować włosy dojrzałe? Przeczytaj, a dowiesz się, w jaki sposób dbać o siwe włosy swoich klientek!

Siwe włosy jak farbować

Siwe włosy wymagają szczególnej pielęgnacji. Większość kobiet stara się je ukryć – a więc potrzebuje profesjonalnej, specjalnie dobranej koloryzacji. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, skąd się biorą siwe włosy i jaka koloryzacja będzie dla nich najlepsza!

Siwe włosy – fakty i mity. Jak to się dzieje, że siwiejemy?

Jak farbować siwe włosy

Powszechnie uważa się, że siwe włosy biorą się… ze starości. To oczywiście prawda, ale w takim razie jak to się dzieje, że u niektórych pierwszy siwy włos pojawia się już przed trzydziestką? Na te pytania odpowiada Julita Niezgoda, stylistka i edukatorka w JOICO Polska:

Jeżeli mamy zdrowy organizm i wszystko funkcjonuje prawidłowo, to wytwarzanie melaniny (odpowiedzialnej za powstawanie pigmentu) zanika stopniowo wraz z wiekiem bądź uwarunkowaniami genetycznymi. Natomiast jeżeli mamy olbrzymi stres, to nasz organizm nie pracuje prawidłowo. Wtedy dochodzi do uszkodzenia melanocytów i zdarzają się przypadki osiwienia w tzw. jedną noc – niezależnie od wieku. 

Zdarza się również że już nastolatkowie mają pierwszy siwy włos. Za to zazwyczaj jest odpowiedzialny stan zdrowia i przyjmowanie silnych leków, ale również geny , które mają duże znaczenie w utrzymaniu bądź zanikaniu koloru  we włosie.

Najczęściej proces siwienia jest długotrwały, gdyż siwienie uwarunkowane genetycznie lub związane z wiekiem nie następuje nagle. W takich przypadkach klientka może spokojnie oswoić się z tym faktem i powoli, metodą prób i błędów, szukać dla siebie najlepszej koloryzacji.

Jak farbować i pielęgnować takie pasma w praktyce? Najpierw trzeba odpowiedzieć na pytanie, dlaczego siwy włos jest szczególnie oporny na koloryzację.

Dlaczego siwe włosy nie przyjmują farby?

Siwe włosy - jak farbować

Jeśli jesteś fryzjerem, na pewno wiesz, jak trudno jest pofarbować siwe włosy. Ten rodzaj pasm dużo trudniej przyjmuje pigment, szybciej się on także wypłukuje. Nie można zapominać, że wraz z wiekiem dochodzi do utraty pewnych kluczowych składników. Są to m.in.:

  • Keratyna – naturalny budulec włosa, który składa się z aminokwasów. Jej ubytki skutkują w zwiększoną łamliwością i osłabieniem włosów.
  • Lipidy – naturalne substancje nawilżające. Gdy ich brakuje, włosy stają się przesuszone i puszące.
  • Ceramidy – substancje lipidowe stanowiące naturalne spoiwo łusek włosów. Chronią pasma przed rozdwajaniem i negatywnym oddziaływaniem promieni UV.
  • Melanina – inaczej pigment włosów. Jej ubytki skutkują utratą barwnika – dlatego siwe włosy to w praktyce „brak koloru”.

Szczególną rolę odgrywają tutaj lipidy (tłuszcze), które stanowią ok. 2% budowy włosa.

Lipidy w ludzkim organizmie produkowane są maksymalnie do 40 roku życia i najczęściej siwizna zaczyna być widoczna właśnie w tym wieku. Jeżeli zaczyna nam brakować lipidów pomiędzy łuskami włosowymi, to włos staje się bardzo szorstki, a łuski dają efekt scementowanych (brak w nich elastyczności), dlatego farba ma bardzo utrudnione zadanie w rozchyleniu łusek włosa i przenikaniu do środka. mówi Julita Niezgoda.

Efekt „scementowania” łusek jest tym, co sprawia, że kolor bardzo trudno wnika w siwe włosy. Jak farbować takie pasma? Szczególną rolę odgrywa tutaj wiedza stylisty w połączeniu ze stosowaniem odpowiednich produktów do koloryzacji.

Siwe włosy – jak farbować?

Technika koloryzacji siwych włosów w praktyce nie różni się od nakładania farby na zwykłe włosy. Różnica tkwi we właściwym doborze farb – standardowe produkty do koloryzacji mogą nie dać sobie rady w starciu z widoczną siwizną.

Co na siwe włosy sprawdzi się najlepiej? Dobierając odpowiednią koloryzację dla klientki trzeba pamiętać o tym, że farba musi mieć specjalne właściwości, które pozwolą jej przeniknąć przez łuski włosów.

Przede wszystkim należy pamiętać, że, żeby pofarbować siwe włosy trzeba uzupełnić  brakujące w nich pigmenty podstawowe: żółty, czerwony i niebieski – mówi Julita Niezgoda. Jeżeli tego kroku zabraknie, koloryzacja da jedynie przejściowy efekt, który będzie wydawał się „przezroczysty” – zauważa.

Dodaje także: Moją ulubioną farbą jest JOICO Age Defy. Jest to specjalna  koloryzacja przeznaczona do siwych włosów. Zawiera ona formułę 3-Defence Complex (lipidy i aminokwasy), które zmiękczają i wygładzają włosy, ale przede wszystkim dostarczają brakujące składniki odżywcze. Jest podwójnie napigmentowana, co daje  gwarancję stuprocentowego pokrycia siwych włosów oraz lepszej trwałości koloru.

Wiesz już, co robić, jeśli niektóre z twoich klientek mają siwe włosy: jak farbować i które farby kryjące siwe włosy są najlepsze. Na koniec zostaje już tylko dobranie odpowiedniej pielęgnacji!

Co na siwe włosy po koloryzacji? Pielęgnacja domowa

Co poradzić klientkom, które chcą pielęgnować siwe włosy we właściwy sposób? Wystarczy pamiętać o kilku najważniejszych elementach pielęgnacji:

  • Intensywna regeneracja – doradź klientkom wybór kosmetyków, które zadbają o to, żeby włosy z każdym dniem stawały się coraz silniejsze i zdrowsze. Doskonale sprawdzą się tu m.in. produkty z serii JOICO K-Pak do pielęgnacji domowej. Jeśli włosy klientki są bardzo zniszczone, możesz zaproponować jej wykonanie Zabiegu Rekonstrukcji Włosów JOICO K-Pak przed koloryzacją.
  • Utrzymanie koloru – zastosowanie profesjonalnej koloryzacji przeznaczonej dla siwych włosów to jedno. By kolor nieustannie wyglądał pięknie i maksymalnie pokrywał siwiznę, twoja klientka może zastosować kosmetyki z serii K-Pak Color Therapy do pielęgnacji domowej. Pigment będzie jeszcze lepiej się utrzymywał, a włosy staną się zdrowsze.
  • Zabezpieczenie przed uszkodzeniami – Gdy przywrócisz włosom klientki zdrową kondycję, warto pomyśleć o zabezpieczeniu ich przed kolejnymi uszkodzeniami. Podczas koloryzacji stosuj zabieg salonowy Defy Damage, który chroni włosy przed uszkodzeniami i przedłuża trwałość koloru. Możesz też wyposażyć klientkę w produkty do pielęgnacji domowej z tej samej serii – Defy Damage Home Care. Dzięki temu jej włosy będą zabezpieczone przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak stylizacja na gorąco, promieniowanie UV czy zanieczyszczenia i szkodliwe warunki atmosferyczne.
Co na siwe włosy

Masz już kompleksową wiedzę na temat tego, czym są siwe włosy, jak farbować takie pasma i jak o nie dbać po koloryzacji. Zacznij wcielać ją w życie, a twoje klientki na pewno ci za to podziękują!

Komentarze:

Siwe włosy – jak farbować i pielęgnować? Poradnik fryzjera

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *