Buzz cut, czyli fryzura na żołnierza w wersji damskiej. Tak noszą ją celebrytki

Buzz cut to typ fryzury popularny zwłaszcza w salonach barberskich. Choć w ostatnich czasach nie stronią od niej także panie. Czym jest ta fryzura? To bardzo krótko przystrzyżone maszynką włosy, które dają efekt delikatnego meszku na głowie. Na tę odważną stylizację fryzjerską zdecydowały się m.in. Cara Delevigne, Tiffany Haddish czy Halsey. A czy Tobie będzie pasować fryzura na żołnierza G.I. Jane?

Buzz haircut − co to jest?

Buzz cut to bardzo krótka fryzura, którą wykonuje się za pomocą maszynki. W żargonie barberskim fryzura na jeża i buzz cut to dwie różne metody strzyżenia. Fryzura jeż wykonana jest zwykle za pomocą jednej nasadki maszynki, przez co włosy na całej powierzchni głowy mają jedną długość. Buzz cut ma często cieniowane boki, co sprawia, że wygląda ona bardziej męsko i stylowo.

Buzz cut w kobiecej wersji nie należy także mylić z pixie cut. Różnica to… dosłownie kilka milimetrów włosów, ale przede wszystkim technika wykonania. Przy pixie cut wykorzystuje się inny zestaw nakładek do maszynki lub nożyczek fryzjerskich (więcej o pixie cut pisaliśmy w tym artykule!). Buzz cut to przystrzyżenie włosów do kilku milimetrów, gdzie doskonale widać kształt czaszki, a przez króciutki meszek na prześwituje skóra głowy.

PIXIE CUT

BUZZ CUT

Inspiracją dla buzz cut są wojskowe fryzury − są proste, wygodne i nie wymagają układania. Dlatego też możesz spotkać się z nazwą „fryzura żołnierza”.

Buzz cut wykonuje się dość szybko, nie wymaga dodatkowej stylizacji, dlatego mówi się, że to stylizacja dla leniuchów. Żeby ozdobić swoją ogoloną głowę, panie, ale i panowie, decydują się na farbowanie kilkumilimetrowych włosów, np. na platynowy blond czy ognisty różowy, tak jak zrobiła to gwiazda branży beauty, youtuber Jeffree Star.

Fryzura rekruta − G.I. Jane była pierwsza

Buzz cut to z pewnością fryzura dla odważnych kobiet. W latach 80. i 90. uważana była za oznakę buntu i łamanie stereotypów kobiecości. Być może pierwszy kobiecy buzz cut, z jakim się spotkałaś, jako młoda kobieta, to fryzura G. I. Jane − kultowej postaci rekruta w wojskowych służbach specjalnych, odgrywanych przez Demi Moore.

Scena, w której aktorka ścina za pomocą wojskowej maszynki swoje piękne, długie, kruczoczarne włosy, przeszła do historii kina. Ma ona silny wydźwięk emocjonalny − kobieta, która wchodzi w brutalny świat mężczyzn nie tylko żegna się z elementem swojej tożsamości, ale i otwiera nowy rozdział w życiu. Co więcej, psychologowie często określają, że radykalne ścięcie włosów oznacza otworzenie nowego rozdziału w życiu dla kobiety.

Kilka lat później, córka Demi Moore i Bruce’a Willisa, Tallulah Willis poszła w ślady mamy i ogoliła głowę w stylu buzz cut. Jej fryzjerką była sama G. I. Jane! To dopiero nazywa się fryzura żołnierza.

Buzz cut − te celebrytki się na nią odważyły!

W latach 90. krótko przystrzyżone włosy nosiła kontrowersyjna wokalistka, Sinead O’Connor. Jej krótkie włosy w tym czasie były przejawem buntu i feminizmu. O’Connor pokazała, że siła kobiet i ich kobiecość nie drzemią w ich włosach.

Dawniej taka drastyczna zmiana fryzury u aktorek wiązała się z przełomowymi rolami. Do filmu Nędznicy włosy ścięła Anne Hathaway, do serialu The Act, opowiadającego tragiczne losy Gypsy Rose Blanchard, głowę ogoliła na łyso Joey King, a do polskich służb specjalnych maszynkę w ruch puściła Olga Bołądź.

W przeszłości z długimi włosami na rzecz buzz haircut pożegnały się Natalie Portman, Cara Delevigne, Kate Hudson, Charlize Theron czy Tiffany Haddish.

Natalie Portman obcięła włosy do filmy V jak Vendetta.

Wyraziste i warte miliony dolarów brwi Cary Delevingne doskonale prezentowały się w kontraście z buzz cutem farbowanym na platynowy blond.

W zeszłym roku Kate Hudson obcięła włosy do filmu reżyserowanego przez Sia, pt. Music. Premiera filmu odbędzie się w 2021. O przygodzie opowiadała u Jimmiego Kimmela.

Charlize Theron prezentowała mocną, kobiecą sylwetkę w filmie Mad Max. Do roli tej musiała całkowicie ogolić głowę.

W 2020 roku, w obliczu pandemii, na totalną zmianę zdecydowały się Halsey i Tiffany Haddish. W ubiegłym roku popularnym trendem na Tik Toku był montaż filmu, w którym kobiety decydowały się na buzz cut lub inne, radykalne cięcie. Tak Halsey zaprezentowała swoją nową odsłonę światu.

Ale to nie pierwszy buzz cut w jej wykonaniu. Wokalistka świetnie czuje się w króciutkich włosach, czym podkreśla swoją kobiecość i delikatność. Halsey lubi także bawić się kolorami na swojej idealnie symetrycznej głowie.

Modzie uległa także aktorka i stand-uperka Tiffany Haddish.

Fryzura na rekruta − komu będzie w niej dobrze?

Buzz cut polecany jest przede wszystkim kobietom, które nie boją się zmiany i nie czują potrzeby osłaniania się włosami. Najlepiej wyglądają w niej kobiety o silnych rysach twarzy, z dużymi oczami i symetryczną twarzą. Nie bez znaczenia jest także owal głowy, który zostaje tu brutalnie obnażony.

Mimo powszechniej opinii, krótka fryzura na żołnierza może być bardzo kobieca i wydobywa z pań piękno, które zwykle ukryte jest pod peleryną z włosów.

Choć buzz cut można wykonać samodzielnie w domu, najlepiej udaj się do profesjonalnego stylisty fryzur, aby idealnie przystrzygł fryzurę i zapobiegł wszelkich niedokładnościom, które mogą powstać podczas samodzielnego strzyżenia maszynką do lusterka. Już dziś znajdź najbliższy salon JOICO i postaw na odważną zmianę!

Komentarze:

Buzz cut, czyli fryzura na żołnierza w wersji damskiej. Tak noszą ją celebrytki

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *