Self-care – zadbaj o siebie w 5 krokach

Self-Care jest świadomą troską o samego siebie zarówno od zewnątrz, jak i wewnątrz, czyli o wygląd oraz zdrowie fizyczne i psychiczne. Bez względu na to, jak pobłażliwie lub fantazyjnie brzmi ten termin, dbanie o siebie jest kluczowe dla naszego fizycznego, emocjonalnego i psychicznego samopoczucia – mówią redaktorzy magazynu Forbes. My się z tym zgadzamy, dlatego przedstawiamy 5 sposobów self-care.

Self-Care dbanie o siebie.

Self-care – prawidłowy sen to podstawa

Według Sleep Foundation, powinniśmy spać 7-9 godzin dziennie, aby organizm, całe ciało i umysł mogły się prawidłowo zregenerować. Przesypianie krótszej ilości godzin sprawi, że Twój mózg po prostu nie będzie funkcjonował prawidłowo, upośledzając Twoją zdolność do myślenia, koncentracji i przetwarzania wspomnień. Co za tym idzie? Będziesz mieć gorsze wyniki w pracy, na siłowni i w każdej innej sferze życia. Dlatego najważniejsze, aby self-care zacząć od wysypiania się!

Jeśli chcesz nadać swojemu snu dodatkowe korzyści i dbać przy okazji o włosy, możesz stosować JOICO Defy Damage Sleepover Overnight Nourishing Treatment, czyli odżywkę do włosów na noc. Już po pierwszym użyciu Twoje włosy będą bardziej miękkie, gładkie i lśniące. Dodatkowo ta odżywka na noc chroni każde pasmo przed codziennymi uszkodzeniami i zanieczyszczeniami, redukując łamliwość i rozdwajanie się końcówek. To wszystko, dzięki formule bez spłukiwania, która może być stosowana na wilgotne lub suche włosy. Nałóż ją przed snem, aby obudzić się z fryzurą gotową do wyjścia.

Self-care – kojąca kąpiel

Kojąca kąpiel nie tylko poprawia nastrój, ale także pomaga lepiej spać, zmniejsza bóle mięśni, łagodzi podrażnioną skórę i uspokaja nerwy. Wypróbuj poniższe rytuały krok po kroku przed kolejną kąpielą:

 1. Napełnij wannę ciepłą wodą.
 2. Dodaj olejki eteryczne np. eukaliptusowy, z mięty pieprzowej lub lawendowy. Pamiętaj, aby olejek eteryczny rozcieńczyć z ulubionym olejem bazowym. Olejki eteryczne nie rozpuszczają się w wodzie, co może powodować podrażnienia i oparzenia.
 3. Włącz relaksującą muzykę np. odgłosy natury.
 4. Rozpal świece i zgaś światło w łazience.
 5. Rozważ wypicie filiżanki ciepłej herbaty ziołowej.
 6. Zrób sobie maseczkę na twarz i pozwól, by para wodna wspomogła pielęgnację Twojej skóry.
 7. Nałóż na umyte i odsączone włosy maskę JOICO Defy Damage Protective Masque. Dzięki zaawansowanym technologiom niesamowicie odżywia ona każdy pojedynczy włos. Już po pierwszej kuracji zauważysz mniej złamań, przedłużoną trwałość koloru i natychmiastową miękkość i połysk fryzury. Pielęgnacja fryzury na pewno pomoże Ci poczuć się jeszcze lepiej.
Self-care maska do włosów JOICO Defy Damage Protective Masque

Self-care – profilaktyczne badania

Odprężająca kąpiel, pielęgnacja włosów i twarzy są oczywiście ważne, aby poczuć się dobrze w swoim ciele, jednak według nas prawdziwy self-care to dbanie przede wszystkim o zdrowie. Chwyć za telefon i umów się na wizytę u lekarza, który zleci Ci rutynowe badania, odpowiednie dla Twojego wieku i stanu zdrowia. Martwisz się o zdrowie swoich rodziców, dziadków, partnera, dzieci oraz przyjaciół, ale zapominasz o sobie? Pamiętaj, że nie musisz być bohaterką dla całej rodziny, a jeśli nawet chcesz nią być, to musisz być przy tym zupełnie zdrowa. Inaczej nie zadbasz odpowiednio o bliskich. Dbanie o siebie i swoje zdrowie powinno być dla Ciebie priorytetem i wcale nie równa się to z egoizmem.

Self-care – prawidłowa dieta

Świadome odżywianie się jest kluczem do zdrowego, szczęśliwego życia. Pilnuj tego, aby jeść 4-5 pełnowartościowych posiłków dziennie, w których zawsze pojawi się warzywo. Nie zapominaj o prawidłowym nawadnianiu się i pij około 2 l wody dziennie.

W naszym poprzednim artykule pisaliśmy również, co jeść, aby mieć piękne włosy.

Self-care zdrowa dieta.

Self-care – zadbaj o emocje

Redakcja Psychology Today wyjaśnia, że o prawidłowym rozwoju mówimy wtedy, gdy „ludzie doświadczają pozytywnych emocji, pozytywnego funkcjonowania psychologicznego i pozytywnego funkcjonowania społecznego przez większość czasu”. Oto kilka zdrowych sposobów, aby to osiągnąć:

 • Praktykuj rytuały wdzięczności – pamiętaj, że jedna pozytywna myśl przyciąga następną i niestety odwrotnie. Codziennie przed snem wypisz 5 rzeczy, za które jesteś wdzięczna. To pomoże Ci doceniać również drobne rzeczy.
 • Rutynowo wizualizuj i wyobrażaj sobie swoje najlepsze możliwe „ja”. Pomyśl, co możesz zrobić, aby lubić siebie bardziej. Czy będzie to czytanie większej ilości książek, czy nauka języka – to zależy od Ciebie.
 • Delektuj się chwilami, nie tylko posiłkami. Gdy widzisz piękny zachód słońca, zatrzymaj się na chwilę i doceń ten moment. Piękne rzeczy zdarzają się cały czas, należy je tylko dostrzec.
 • Pracuj nad swoimi relacjami społecznymi, a nie nad mediami społecznościowymi. Ludzie są z natury zwierzętami stadnymi i potrzebują bliskiego kontaktu z innymi. Niestety kontakt przez social media nie zastąpi rozmów na żywo. Zadzwoń do przyjaciółki i umów się na wspólne śniadanie lub kawę. To doda Ci sił na resztę dnia i pozytywnie wpłynie na Twoje emocje.
 • Wyznaczaj sobie osiągalne cele, które zwiększą Twoje poczucie pewności siebie.
Self-care emocje

Komentarze:

Self-care – zadbaj o siebie w 5 krokach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *